Inauguracja portalu Alternatywna Lista Lektur

Mar 6, 2024 | Aktualności, Alternatywna LL

Alternatywna Lista Lektur zadebiutowała jako portal edukacyjno-czytelniczy.

To projekt Fundacji EDICO, który stawia na ideę „lifelong learning” i pokazuje, że czytanie wspiera kompetencji przyszłości. Na portalu znajdują się listy książek dobranych do wieku i potrzeb dziecka oraz nowoczesny przewodnik, jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania.

4 marca o godz. 19:00 w Nowym Teatrze odbyła się inauguracja portalu. W dyskusji o czytaniu i kompetencjach przyszłości udział wzięły specjalistki z różnych dziedzin: Olga Kozierowska, Jowita Michalska, Alicja Puścian i Edyta Plich. Spotkanie poprowadziła Roma Gąsiorowska.

Olga Kozierowska – działaczka społeczna, dziennikarka biznesowa, założycielka fundacji Sukces Pisany Szminką.
Jowita Michalska – założycielka i CEO Digital University, ambasadorka SingularityU Warsaw Chapter, ekspertka nowych technologii
dr Alicja Puścian – neuronaukowczyni z Instytutem Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, , ambasadorka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
Roma Gąsiorowska – aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, menagerka kultury, założycielka szkoły aktorskiej AktoRstudio, prezeska W-arte!
Edyta Plich – prezeska Fundacji Wspierania Młodzieży w Nauce EDICO, dyrektorka towarzystwa inteligentnej młodzieży

Rozwój kompetencji przyszłości jest szczególnie ważny w czasach gwałtownych przemian społeczno-gospodarczych i politycznych, a także w obliczu reform edukacyjnych. A literatura oraz czytanie to tani i powszechnie dostępny sposób, by wykształcić te umiejętności u młodych ludzi – w zgodzie z koncepcją uczenia się przez całe życie. Dzięki temu łatwiej o sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym.
We współpracy z Leadership Academy, jednego z najlepiej ocenianych programów rozwoju przywództwa w Europie, ALL rozpoczyna cykl Leaders are Readers.

„Proponujemy książki, które wspierają rozwijanie kompetencji przyszłości, takich jak kreatywność, krytyczne myślenie, komunikatywność, sprawczość, pewność siebie, a nawet radzenie sobie ze stresem. To umiejętności, których młodzi ludzie będą potrzebować w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, bo ich świat to lifelong learning. Pamiętajmy, czytanie daje naszym dzieciom przewagę” – mówi Edyta Plich, nauczycielka i prezeska Fundacji EDICO, jedna z inicjatorek Alternatywnej Listy Lektur.

Sam pomysł stworzenia listy książek, które będą przemawiać do młodzieży ich językiem i odnosić się do interesujących ich zagadnień powstał w 2021 roku.
Dziś projekt Alternatywna Lista Lektur stał się samodzielnym portalem czytelniczo-edukacyjnym, otwartym, dynamicznym, uzupełnianym wciąż o nowe pozycje.

„Są na nim książki dopasowane do wieku i zainteresowań współczesnej młodzieży, starannie wybrane przez nas, nauczycieli i literaturoznawców oraz młodych czytelników. Ich znajomość sprawi, że czytanie będzie sprawiać młodym ludziom przyjemność, może stać się ich pasją, codziennym nawykiem” – podkreśla Magdalena Siekierzyńska, wiceprezeska fundacji EDICO.

„To nasza propozycja także dla tych, których kanon lektur szkolnych zniechęca do czytania” – mówią pomysłodawczynie z fundacji EDICO i portalu BukBuk.
Autorki Alternatywnej Listy Lektur chciałyby, by ten projekt wywoływał też dyskusję nad formułą listy lektur obowiązkowych. To ważny temat – szczególnie w kontekście zapowiadanych zmian w systemie edukacji.

Partnerami Alternatywnej Listy Lektur są:
Early Stage
Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży

KONTAKT I WSPARCIE

FUNDACJA WSPIERANIA MŁODZIEŻY W NAUCE EDICO

Jeśli zależy Ci na skutecznych formach edukacji, która inspiruje młodziedż i wspiera ją w nauce, wesprzyj naszą działalność.
Przekaż darowiznę na rachunek 71 1140 2004 0000 3802 7942 8533 tytułem „darowizna na cele statutowe”. 
Za wszelkie wsparcie bardzo dziękujemy!

kontakt@fundacjaedico.pl
tel. 515 123 179
tel. 602 385 342

Adres siedziby
Sycowska 4
02-266 Warszawa, Polska
KRS 0000792273
NIP 5223162506
REGON 383712293