Wyzwanie czytelnicze
6/60 – 6 stron w 60 dni

Siedząc, leżąc, stojąc. W tramwaju, w poczekalni, w łóżku. Na głos, samemu sobie, dziecku. Czytaj 6 stron dziennie przez 60 dni.
Podejmij wyzwanie czytelnicze i każdego dnia na chwilę przenoś się z książką do innego świata. Te krótkie wyprawy zmienią twoje postrzeganie rzeczywistości. Zmienisz się i Ty.

Czytanie to najlepszy sposób na doświadczanie nowego, wszechstronne zdobywanie wiedzy, ćwiczenie koncentracji, rozwijanie wyobraźni i relacji z innymi. Przygotuj się na to, że po 360 dniach te wyprawy wejdą Ci w krew.

Wybierz właściwy formularzWyzwanie czytelnicze 6/60 to statutowy projekt Fundacji Edico, który można rozpocząć w dowolnym momencie. Dla osób, które potrzebują dodatkowej motywacji na przełomie każdego roku organizujemy kolejne edycje wyzwania czytelniczego.

Partnerzy:

 

 

 

Patronat:

 

Człowiek jest posiadaczem wyjątkowej umiejętności jaką jest czytanie. Warto ją pielęgnować, rozwijać, czerpać przyjemność, zagłębiać się wświat zdarzeń, emocji, myśli i doświadczeń książkowych postaci. Poszukiwać ukrytych znaczeń, rozwiązywać zagadki, śledzić losy, przeżywać razem radości i smutki. Czytajmy więc, 6 stron dziennie przez 60 dni! Warto spróbować! Niech czytanie towarzyszy nam na co dzień, nie pozbawiajmy się tej przyjemności!

Prof.ucz. dr hab. Małgorzata Żytko

Kierownik Zakładu Wczesnej Edukacji i Kształcenia Nauczycieli, Wydział Pedagogiczny UW

Czytanie to podstawowy element intelektualnego niezbędnika. Ćwiczy nasz umysł, dopieszcza, relaksuje. Porządkuje myśli, inspiruje. Czytanie to nie tylko przyjemność, ale obowiązek wobec naszych strudzonych, przebodźcowanych mózgów. Nie zapominajmy o nim, tak jak o ruchu, zdrowej diecie i kontakcie z przyrodą. Jeśli chcemy dobrego, wartościowego i szczęśliwego życia powinniśmy czytać! DO książek zatem, nawet 6 stron dziennie przyniesie bezcenne efekty!

Izabela Skorupka

Autorka, animatorka kultury

Czytajcie codziennie, bo kto nie czyta ten trąba!

Ja czytam i z czułością wspieram projekt 6/60 Fundacji Edico. Bo czytanie jest trendy!

Julia Lewenfisz

Aktorka telewizyjna i teatralna

„Wyzwanie czytelnicze” – akcja prowadzona w rytmie gry, zabawy w lekturę po fragmencie polecanych książek –  z jasnym planem, aby czytanie stało się naszym nawykiem, nieodpartą potrzebą –  to trafiony w dziesiątkę pomysł!
Czytanie bowiem jest zajęciem wymagającym od nas więcej wysiłku, uwagi, skupienia niż słuchanie, oglądanie i coraz częściej przegrywa z innymi formami doświadczania i przeżywania. Jeśli nie jest używane przez dłuższy czas to zapominamy o tym, jak potrafi być interesujące, zabawne, poruszające. Lektura, którą dzielimy się z bliskimi staje się podwójną satysfakcją  – starajmy się być szczodrymi czytelnikami.

Zofia Zasacka

Adiunkt w Instytucie Badań Edukacyjnych w Pracowni Języka Polskiego oraz Instytucie Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, Biblioteka Narodowa, Instytut Książki i Czytelnictwa

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”– Wisława Szymborska

Czytam codziennie – choćby stronę, czy dwie. Codzienne czytanie literatury pięknej daje mi chwilę odpoczynku, oderwania się od rzeczywistości, pomaga odnaleźć radość z bycia tu i teraz.  Codzienne czytanie daje mi siłę by świeżym okiem spojrzeć na bieżące problemy, odpręża i uwalnia mój umysł.

Staram się zachęcać moje dzieci do codziennej lektury, gdyż głęboko wierzę, że dzięki temu będą mądrzejsze, szczęśliwsze i bardziej otwarte na innych ludzi. Pomoże im rozwinąć kompetencje przyszłości, wesprze elastyczność umysłową i emocjonalną równowagę. Wyzwanie czytelnicze 6/60 to wspaniała okazja, by wprowadzić w swoje życie nowy, wartościowy rytuał – zatem czytajmy sami, czytajmy naszym dzieciom i zachęcajmy naszych bliskich do codziennego czytania!

      

 

 

 

Magda Mazurkiewicz

założycielka BabyCare & KidsCollege oraz Joy Primary School

Czytanie dla mózgu jest jak WF dla mięśni. Wzmacnia działanie mózgu, tak jak bieganie buduje mięśnie nóg. I tak samo jak ćwiczenia fizyczne, czytanie też przynosi największe dobroczynne efekty dzięki regularności.
Wyzwanie 60 dni, to wspaniała okazja, by krok po kroku wejść w praktykę codziennego czytania.
Spróbujcie, nie pożałujecie!

 

 

Maria Deskur

Prezes Zarządu, Fundacja Powszechnego Czytania

Czytanie jest bardzo ważne, ponieważ rozwija wyobraźnię, pozwala uciec do lepszego świata i zatopić się w opisanej historii.

Dla mnie czytanie jest jedną z ulubionych form relaksu. Dzień bez książki, to dzień stracony. Nie trać dnia. Czytaj!

Mariola Morcinková

Dziennikarka społeczna, blogerka, #wywiadyMarioli