Niedaleko i niezmiernie ciekawie…

Lis 26, 2019 | Aktualności, Projekt czytelniczy

Jeśli uwielbiasz zapach papieru, niezliczone stoiska z kolorowymi okładkami i pogoń za nowymi tytułami, bardzo dobrze trafiłaś\eś. Zaczynamy nasz cykl o najciekawszych targach książki na całym świecie. Dowiesz się z niego dokąd pojechać, żeby poznać wielkie gwiazdy świata książki i kto planuje wydać w najbliższym czasie swoją nową powieść.

Niedaleko i niezmiernie ciekawie. Targi książki we Frankfurcie 16-20 października 2019. Właśnie podsumowano tegoroczną edycję.

Zaczniemy od wydarzeń bardzo nam bliskich. Zapraszamy na Frankfurter Buchmesse.
Frankfurter Buchmesse, które odbyły się całkiem niedawno po raz  71., to jedne z ważniejszych na świecie targów branży treści drukowanych i cyfrowych, a także wyjątkowe wydarzenie towarzyskie i kulturalne. Jak twierdzą organizatorzy, w 2019 roku na targi przyszło ponad 300 000 osób i 7 500 wystawców.

Inaugurację targów uświetniła swoją obecnością, podobno niespodziewanie, Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla 2018, z której jesteśmy niesamowicie dumni. Podczas Gali Literackiej swoje nowe książki prezentowały takie gwiazdy jak Margaret Atwood, Maja Lunde, Elif Shafak i Colson Whitehead. Do tej listy możemy dodać jeszcze odnoszącego sukcesy brytyjskiego pisarza Kena Folletta.
Honorowym gościem Frankfurter Buchmesse w tym roku była Norwegia, kraj Ibsena i autorów kryminalnych  bestsellerów, takich jak Jo Nesbø. W skład delegacji z północy weszli znani na całym świecie literaci, tacy jak Karl Ove Knausgård i Maja Lunde. Obecni byli również książę i księżna Norwegii oraz kanclerz Angela Merkel.

Interesująco prezentują się  wydarzenia towarzyszące, debaty i pokazy, a także wręczania nagród. Podczas targów została ogłoszona informacja o trzech nowych serialach, które Netflix zrealizuje w oparciu o pozycje książkowe. Minister Franziska Giffey przyznała najważniejszą niemiecką nagrodę w dziedzinie książek dziecięcych – Deutscher Jugendliteraturpreis dla pięciu tytułów. Po raz pierwszy ogłoszone zostały tytuły książek nominowanych do prestiżowej nagrody Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) 2020. Organizatorzy zaprosili młodych pisarzy w wieku 12–18 lat do wzięcia udziału w konkursie pisarskim „Young Stories”. Jury wybierające laureatów w dwóch kategoriach składało się wyłącznie z młodych osób – youtuberki prowadzącej kanał o książkach, blogerki książkowej, instagramerki. Ważnymi aktualnymi tematami pojawiające się podczas targów to nowe technologie, sztuczna inteligencja w służbie druku czy kierunki rozwoju branży.

Następna edycja Frankfurter Buchmesse odbędzie się za 14 października 2020 roku. My będziemy tam na pewno. Czy Ty też już wpisujesz do kalendarza jesienną wycieczkę do Frankfurtu?

KONTAKT I WSPARCIE

FUNDACJA WSPIERANIA MŁODZIEŻY W NAUCE EDICO

Jeśli zależy Ci na skutecznych formach edukacji, która inspiruje młodziedż i wspiera ją w nauce, wesprzyj naszą działalność.
Przekaż darowiznę na rachunek 71 1140 2004 0000 3802 7942 8533 tytułem „darowizna na cele statutowe”. 
Za wszelkie wsparcie bardzo dziękujemy!

 

sekretariat@fundacjaedico.pl
tel. 515 123 179
tel. 602 385 342

Adres siedziby
Sycowska 4
02-266 Warszawa, Polska

KRS 0000792273
NIP 5223162506
REGON 383712293