Książka na receptę recepta na sukces

Lis 29, 2019 | Aktualności

„Książka na receptę. Recepta na sukces” w pierwszym roku działania (2019) obejmie 120 przychodni, czyli przekaz o potrzebie czytania od pierwszych dni życia dotrze do 60000 rodzin. Mamy też nadzieję, że ci rodzice, którzy już czytają swoim dzieciom przyłączą się do propagowania tej idei w środowiskach lokalnych.

Fudacja Powszechnego Czytania zaprosiła personel medyczny do propagowania wśród rodziców swoich małych pacjentów codziennej lektury dziecku. Codzienne głośne czytanie dzieciom oraz rozmowa z nimi, to bardzo ważny fundament dla ich rozwoju emocjonalnego, intelektualnego i społecznego, to doskonała profilaktyka zdrowia dzieci.

Projekt wsparł dr Barry Zuckerman, (profesor i dziekan wydziału pediatrii w Boston Univercity School of Medicine). Na prośbę Fundacji i Szkoły Edukacji UW podzielił się swym doświadczeniem podczas wykładu „Kluczowa rola czytania i rozmowy z dzieckiem dla jego sukcesu w szkole”. Profesor wygłosił też wykład dla 4500 polskich pediatrów zgromadzonych na konferencji Jesień Pediatryczna, (organizowanej przez wydawnictwo Medycyna Praktycznej). Profesor twierdzi, że pediatrzy powinni zajmować się rekomendowaniem czytania, bo czytanie i rozmowa z dzieckiem rozwija mózg, organ tak samo ważny, jak żołądek, serce, czy płuca dziecka.

Czytanie książek na głos wymaga spokoju, zatrzymania się w codziennym pośpiechu. Dziecko, nawet kilkumiesięczne, wyczuwa to i też się uspokaja. Napływające do niego słowa i kontakt rozpoczynają budowanie połączeń między neuronami w jego mózgu. Później, dzięki książkom, dziecko zaczyna się uczyć nazywać przedmioty, oswaja się z emocjami, zaczyna rozpoznawać litery, słowa – uczy się czytać, co pozwala na dalszą naukę. Udowodniono, że mózg człowieka rozwija się najszybciej w interakcji. Co więcej, za każdym razem, gdy czytamy dziecku na głos i z nim rozmawiamy, buduje się w nim poczucie własnej wartości, wzmacniają się więzi, budujemy jego kompetencje społeczne.”

Tak mówił na wykładach profesor, nawiązując do stworzonej przez siebie i z sukcesem od 30 lat kontynuowanej akcji. Aby rozpocząć działanie projektu „Książka na receptę. Recepta na sukces” przekazał ze swoich prywatnych pieniędzy środki na zakup 5 tysięcy książek dla dzieci, które trafią do gabinetów lekarzy-pediatrów w całej Polsce.

Nie ma innego medium, które byłoby tak niesamowite jak książka. To tak naprawdę jedyne medium, które nie jest bierne.  Na tym polega magia literatury – ona nas przeistacza. Ma moc nie tylko terapeutyczną, ale i transformacyjną. Ja jestem w tym miejscu swojego życia, bo czytałam książki.  To nie jest tak, że ja planowałam bycie pisarką i że będę miała życie, takie, jakie mam. A mam piękne życie, bo mogę czytać i pisać książki. Nic innego nie robię. I szczerze to polecam.” – twierdzi pisarka Katarzyna Bonda, następna ambasadorka projektu Książka na Receptę. Recepta na sukces.

Projekt wspiera też pisarz Grzegorz Kasdepke: „Kiedy rozmawiam z nauczycielami, z animatorami kultury o czytelnictwie, zawsze powtarzam, że jeżeli my, dorośli nie wychowamy czytelników Chotomskiej, nie będziemy mieli czytelników Szymborskiej. Od czwartku dodaję, że i Tokarczuk. Uważam, że czytanie książek jest zabawą dla chuliganów. Dla przyszłych marzycieli, odkrywców, wynalazców, dla niespokojnych duchów. Dla tych wszystkich, którzy będą zmieniali świat.

Badania pokazują, że prawie 60% Polaków nie sięga nigdy po książkę (ani w formie papierowej, ani elektronicznej). Fundacja Powszechnego Czytania postawiła sobie za cel wspieranie rodzin polskich w czytaniu i z sukcesami ten cel realizuje.

źródło: https://www.ksiazkanarecepte.pl/

KONTAKT I WSPARCIE

FUNDACJA WSPIERANIA MŁODZIEŻY W NAUCE EDICO

Jeśli zależy Ci na skutecznych formach edukacji, która inspiruje młodziedż i wspiera ją w nauce, wesprzyj naszą działalność.
Przekaż darowiznę na rachunek 71 1140 2004 0000 3802 7942 8533 tytułem „darowizna na cele statutowe”. 
Za wszelkie wsparcie bardzo dziękujemy!

 

sekretariat@fundacjaedico.pl
tel. 515 123 179
tel. 602 385 342

Adres siedziby
Sycowska 4
02-266 Warszawa, Polska

KRS 0000792273
NIP 5223162506
REGON 383712293