Alternatywna Lista Lektur
Projekt otwarty

Czytanie nie musi ograniczać się do zestawu książek proponowanych w szkole, może być pasją, dlatego stworzyliśmy Alternatywną Listę Lektur. Zawiera ona tytuły książek bliskich dzieciom i młodzieży, odwołujących się do ich codzienności, doświadczeń i problemów.

Znajdziecie na niej książki, które możemy polecić, dopasowane do różnych grup wiekowych i zainteresowań czytelnika. Są to zarówno nowości wydawnicze jak i wartościowe klasyki. Każda z tych lektur może stanowić początek wspaniałej czytelniczej przygody, która z czasem przekształci się w nawyk codziennej lektury.

Umiejętność czytania wciąż pozostaje źródłem wielu życiowych sukcesów. Książki pokazują różnorodność ludzkiego istnienia. Pomagają zrozumieć siebie i innych w zmieniającej się gwałtownie rzeczywistości. Pozwalają zdystansować się wobec trudów dorastania. Warto się z nimi zaprzyjaźnić.

Na naszej liście znalazły się tytuły autorów polskich i zagranicznych, bestsellerowe serie i komiksy, książki edukacyjne zarówno dla tych, którzy nie przepadają za lekturą, jak i dla bardziej zaawansowanych czytelników. Wybraliśmy je we współpracy z nauczycielami, recenzentami, promotorami czytelnictwa i uczniami.

Alternatywna Lista Lektur jest projektem dynamicznym, otwartym, stale uzupełnianym o wartościowe i sprawdzone tytuły, których znajomość ułatwia odnalezienie się w dzisiejszym świecie.

Czytanie daje wiedzę, która idzie w parze ze sprawczością. Może być narzędziem zmiany na lepsze, której inicjatorami będą nasze dzieci. My musimy tylko otworzyć im drzwi.

Jak korzystać z tej listy?

Alternatywna lista lektur została podzielona na pięć działów: Przedszkole, Podstawówka Klasy 1-3, Klasy 4-6, Klasy 7-8 oraz Liceum Klasy 1-2, Klasy 3-4. Zapraszamy do portalu Alternatywna Lista Lektur.

Powodzenia!

Piszą o nas w mediach